Jännitys tiivistyy, kun alle viikon päästä meidän Follow-porukka lähtee vallottaan Thaimaata ja Espanjaa Jumalalle!

Kaheksan innokasta opetuslasta matkustaa Thaimaan Chiang Maihin ja neljä Espanjan Fuengirolaan.
Mut miten me ollaan valmistauduttu näitä matkoja varten?

Mun mielestä se alko jo ihan tän koulun alussa, kun me tutustuttiin toisiimme ja alettiin kehittää hyvää ryhmähenkeä. Sen pitäis olla meidän voimavara matkalla, kun asiat ei meekkään niin ku on suunniteltu ja on väsy, nälkä ja kulttuurishokki...

Ryhmänä ollaan opiskeltu evankelioimista, käyty Tampereella kotimaan missiossa, opeteltu kohdemaiden kultturia ja treenattu lauluja ja draamoja. Käytiin yhessä piikillä, ettei kukaan saa hepatiittia matkalla. Ollaan yritetty myös vähä kohottaa kuntoa, että kaikki jaksaa sitte fyysisen rasituksen missiossa! 

Me kaikki ollaan varmasti valmistauduttu myös ihan itekseen. Rukous ja Raamatunluku on supertärkeitä. Mulle se vaikein juttu on kuitenki pakkaaminen! Ja se, et mulla ei oo kauheesti mitään soveliaita kesävaatteita Thaimaahan, kun siellä on konservatiivisempi pukeutumistyyli (hameet polviin asti, olkapäät pitää peittää). Mut asenne ratkasee, ja saanpahan hyvän syyn lähtee shoppaileen heti matkan alus. ;)

IMG_4058.jpeg

"Herra varjelee sinut kaikelta pahalta,
hän suojelee koko elämäsi.
Herra varjelee kaikki sinun askeleesi, sinun lähtösi ja tulosi nyt ja aina."

Ps. 121: 7-8


-Henna

1 Comment