Vuoristo ostuutemme alkoi tiistai aamuna kun kaksi autoa starttasivat kohti vuorten huippuja. Autot täynnä ihmisiä ja laukkuja kurvailtiin mutkikkaita maastoja pitkin kohti "tuntematonta"! Tiedossamme oli vain se, että me suomalaiset saisimme etuoikeutetusti olla ensimmäisiä, jotka ovat vuoristossa kokonaiset viisi yötä!;) Olimme myös kuulleet, että tulisimme nukkumaan lattioilla ja että on kylmä ja suihkussa ei voi käydä! Näiden eväiden kera matkaan lähdettiin!

 

Ensimmäisen yön ja pari päivää saimme viettää kuvassa näkyvän miehen (+perheen) kanssa. Sydämellisiä ihmisiä, ja he tekevät todella arvokasta työtä.

Ensimmäisen yön ja pari päivää saimme viettää kuvassa näkyvän miehen (+perheen) kanssa. Sydämellisiä ihmisiä, ja he tekevät todella arvokasta työtä.

upload.jpeg
Samaisen miehen johdolla vierailimme kahdessa eri koulussa. Esittelimme itsemme, kerroimme Suomesta, esitimme draamoja ja lauloimme Thaikielisiä lauluja monelle sadalle lapselle ja nuorelle! 

Samaisen miehen johdolla vierailimme kahdessa eri koulussa. Esittelimme itsemme, kerroimme Suomesta, esitimme draamoja ja lauloimme Thaikielisiä lauluja monelle sadalle lapselle ja nuorelle! 

Tässä vedämme Timpan (aussi) ohjaajamme innostamina lapsille laululeikkejä. Oli niin hauskaa että tuli ihan KUUMA huh huh!!  Ja, taisi se lämpötilakin olla 30°c paremmalla puolella!:D

Tässä vedämme Timpan (aussi) ohjaajamme innostamina lapsille laululeikkejä. Oli niin hauskaa että tuli ihan KUUMA huh huh!!  Ja, taisi se lämpötilakin olla 30°c paremmalla puolella!:D

Kuuden päivän ajan saimme joka päivä kaksi lämmintä ateriaa, jotka olivat meitä varten valmistettuja. Sydäntä lämmitti niin paljon kun näki kuinka kyläpaikoissa isännät iloitsivat saadessaan pitää meitä vierainaan. Syötiin muuten reissun parhaat ruoat juurikin paikallisten kodeissa!;)

Kuuden päivän ajan saimme joka päivä kaksi lämmintä ateriaa, jotka olivat meitä varten valmistettuja. Sydäntä lämmitti niin paljon kun näki kuinka kyläpaikoissa isännät iloitsivat saadessaan pitää meitä vierainaan. Syötiin muuten reissun parhaat ruoat juurikin paikallisten kodeissa!;)

Tälläisissä maisemissa me saatiin kulkea!!! Tuntuu ihan epätodelliselta vieläkin kun edes ajattelee sitä kuinka kuljimme kylästä toiseen ja ihmisten kodeista koteihin. Ei meillä välttämättä ollut edes mitään mukanamme vietävää eikä yhteisiä sanoja mutta se mitä meillä oli annettavaa oli/on JEESUS, Hänen rakkaus ja välittäminen. Hän näkee jokaisen ihmisen, kaikista maan kolkista! Mun mieleen tuli Psalmi 8:4-5 kun katselin ja ihmettelin kaikkea sitä ympärillä olevaa mitä silmäni näkivät.<3

Tälläisissä maisemissa me saatiin kulkea!!! Tuntuu ihan epätodelliselta vieläkin kun edes ajattelee sitä kuinka kuljimme kylästä toiseen ja ihmisten kodeista koteihin. Ei meillä välttämättä ollut edes mitään mukanamme vietävää eikä yhteisiä sanoja mutta se mitä meillä oli annettavaa oli/on JEESUS, Hänen rakkaus ja välittäminen. Hän näkee jokaisen ihmisen, kaikista maan kolkista! Mun mieleen tuli Psalmi 8:4-5 kun katselin ja ihmettelin kaikkea sitä ympärillä olevaa mitä silmäni näkivät.<3

Seurakunta, jossa yövyimme kaksi yötä oli hyvin kotoisa ja erittäin nälkäinen Jumalan läsnäolon kokemiselle. Saimme palvella ihmisten puolesta rukoillen. Käsitreenien tulosta testattiin kun saimme jokainen ottaa vastaan kaatuvia sisariamme ja veljiämme!;) Ei vaan, kyllä anoville annetaan. Oli suuri etuoikeus saada tutustua paikalliseen seurakuntaan. Kun katsoin karenni vaatteisiin pukeutuneita kareeneja ajattelin, että näitäkin aivan erilaisia ja vieraita ihmisiä näemme eräänä päivänä Herran edessä ja silloin viimeistään olemme kaikki yhtä suurta perhettä!!!!&nbsp;

Seurakunta, jossa yövyimme kaksi yötä oli hyvin kotoisa ja erittäin nälkäinen Jumalan läsnäolon kokemiselle. Saimme palvella ihmisten puolesta rukoillen. Käsitreenien tulosta testattiin kun saimme jokainen ottaa vastaan kaatuvia sisariamme ja veljiämme!;) Ei vaan, kyllä anoville annetaan. Oli suuri etuoikeus saada tutustua paikalliseen seurakuntaan. Kun katsoin karenni vaatteisiin pukeutuneita kareeneja ajattelin, että näitäkin aivan erilaisia ja vieraita ihmisiä näemme eräänä päivänä Herran edessä ja silloin viimeistään olemme kaikki yhtä suurta perhettä!!!! 

Draamat oli haluttuja ja niitä saimmekin esittää paljon. Draamojen avulla oli helppo lähestyä ihmisiä.Varmasti moni esittämämme draama kosketti ihmisiä ja jäi puhuttelemaan heitä.

Draamat oli haluttuja ja niitä saimmekin esittää paljon. Draamojen avulla oli helppo lähestyä ihmisiä.Varmasti moni esittämämme draama kosketti ihmisiä ja jäi puhuttelemaan heitä.

Vuoristossa vietetyn ajan kohokohta oli monien mielestä Yingwitin luona vietetyt kaksi yötä. Yingwit, on mies josta voisi kirjoittaa kokonaisen kirjan. Lyhyesti tiivistettynä hän on mies, joka on antanut kaikkensa Jumalalle ja elää ihmisiä palvellen, johdattaen heitä Herran luo! UNOHTAMTTA sitä että Yingwit on huippukokki!;d   Paikka, jossa Yingwit asui oli melko pieni kylä vuoristossa keskellä "ei mitään" tai siltä se ainakin musta tuntui. Upeat ja ylväät vuoret reunustivat ympärillämme mutta muuten kaikki oli hyvin pientä. Ihmiset asuivat kuvassa näkyvissä bambumajoissa. Lattioilla tietysti nukuimme heidän tavoin ja peseytyminen onnistui vessassa, kauhoamalla vettä tynnyristä niskaan. Syöminen taas onnistui "mukavasti" lattialla risti-istunnassa.&nbsp;

Vuoristossa vietetyn ajan kohokohta oli monien mielestä Yingwitin luona vietetyt kaksi yötä. Yingwit, on mies josta voisi kirjoittaa kokonaisen kirjan. Lyhyesti tiivistettynä hän on mies, joka on antanut kaikkensa Jumalalle ja elää ihmisiä palvellen, johdattaen heitä Herran luo! UNOHTAMTTA sitä että Yingwit on huippukokki!;d

Paikka, jossa Yingwit asui oli melko pieni kylä vuoristossa keskellä "ei mitään" tai siltä se ainakin musta tuntui. Upeat ja ylväät vuoret reunustivat ympärillämme mutta muuten kaikki oli hyvin pientä. Ihmiset asuivat kuvassa näkyvissä bambumajoissa. Lattioilla tietysti nukuimme heidän tavoin ja peseytyminen onnistui vessassa, kauhoamalla vettä tynnyristä niskaan. Syöminen taas onnistui "mukavasti" lattialla risti-istunnassa. 

Kyseinen bambumaja on Yingwitin naapuri perheen koti.&nbsp;

Kyseinen bambumaja on Yingwitin naapuri perheen koti. 

Suomalaisella sisulla menimme kuusi päivää onnistuneesi läpi;)

Uskomaton ryhmähenki, hauska ja innostava aussi vetäjä, sydämelliset ihmiset, huippuruoka, UPEAT MAISEMAT, arvokkaan työn näkeminen ja tekeminen, ihmisten palveleminen ja ennen kaikkea Jumalan läsnäolo - kaikki nämä jäävät muistoihimme ikuisesti! Kiitollisella mielellä oli ihana nukahtaa puhtaisiin lakanoihin, puhtaana suihkun jälkeen! 

 - Milla ja Sara ;)

Comment