Koska Iso Kirja on #minullerakas, kuten IK:n tämän vuoden some-kampanjan teema kuuluu, osa Follow:laisista päätti jäädä opiskelemaan tänne Ison Kirjan mäelle. Marjut, Heidi, Arttu ja Mira opiskelevat raamattulinjalla, eikä kampus ole todellakaan mikään huono paikka viettää kevättä. Nimittäin:

Huh. Ja näiden maisemien lisäksi Iso Kirja on täynnä huippuväkeä + huippuopetusta = huippuhetkiä.

Seuraavaksi vuorossa Heidin, Artun, Miran ja Marjutin ajatuksia tästä keväästä.

Jatkoin opiskeluja, koska mulla on jano Jumalan puoleen. Haluan tietää ja oppia lisää Raamatusta ja Jumalasta ja löytää oman kutsun. Fiilis tälle keväälle on hyvä ja odottava. Parasta IK:ssa on ihmiset ja ilmapiiri. Odotan innolla, mitä kaikkea tämä kevät tuo tulessaan! -Heidi

 

Jatkoin IK:ssa, kun tuntui vaan siltä, että on hyvä jatkaa opintoja. Odotan hyvällä fiiliksellä, mitä kevät tuokaan tullessaan. Täällä on parasta ruoka, ihmiset ja oppitunnit. -Arttu

 

Tuntui hyvältä vaihtoehdolta jatkaa Isossa Kirjassa Follow:n jälkeen, eikä pitää vaan välivuotta. Toivon, että opin lisää Raamatusta — raamattukoulussa kun ollaan. Fiilis on katossa ja ekat viikot on ollut superkivoja! Täällä on niin rento ja avoin ilmapiiri, ja parasta on myös kuntosali. -Mira

 

Kirjauduin jo viime syksynä Alphacrusis Collegeen, joten jo sen seurauksena jatkaminen IK:ssa oli luonnollista. Tarkoitus olisi valmistua tältä mäeltä ja AC:stä muutaman vuoden päästä. Odotan tältä keväältä paljon, ja lupasin jo uutenavuotena itselleni, että keskityn vielä enemmän Jumalaan ja omaan eheytymiseen. Fiilis on hyvä ja ehkä vähän stressaantunut, kun tiedän, että kevät tulee olemaan työläs. Parasta täällä on ihmiset, luonto ja se, että tämä on lähellä omaa kotia. ;) -Marjut

Follow alkaa jälleen ensi syksynä. Lisää infoa hauista täältä tai voit ottaa suoraan yhteyttä koulutussihteeri[at]isokirja.fi.

Comment